comment Add Comment
Opublikowane Ostatnia aktualizacja

Kleszcz u psa, kleszcz u kota – jak usunąć kleszcza? Borelioza i babeszjoza u zwierząt

W okresie wiosenno-jesiennym kleszcz u psa lub kleszcz u kota to częsty problem. Te małe pajęczaki mogą być bardzo groźne dla naszych pupili, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Przenoszą one trudne do wykrycia choroby – boreliozę czy babeszjozę. Jakie są ich objawy? Jak usunąć kleszcza u kota i psa?

Kleszcze u zwierząt – gdzie najłatwiej „złapać” kleszcza?

Nie trudno spotkać kleszcze podczas spaceru z pupilem – najczęściej pojawiają się one w lasach liściastych i mieszanych. Nie brakuje ich także na łąkach, porośniętych wysoką trawą, w parkach miejskich, a nawet domowych ogródkach. W okresie największej aktywności kleszczy, najbezpieczniej jest wybierać inne miejsca do spacerów. Sezon na te małe i groźne pajęczaki trwa od marca do października. Wtedy najczęściej obserwujemy kleszcze u kotów czy psów.

borelioza i babeszjoza u zwierząt

Babeszjoza i borelioza u psa i kota – jakie są objawy?

Kleszcz u psa, czy kota może być przyczyną poważnych chorób. Jedną z nich jest babeszjoza, którą wywołują pierwotniaki z rodzaju Babesia Canis (u psów) lub Babesia Felis (u kotów). Przenoszone przez kleszcze, trafiają do krwi zwierzęcia, namnażając się. Pierwsze objawy choroby można pomylić z przeziębieniem. Zwierzę jest apatyczne, nie ma apetytu, zmniejsza się jego pragnienie i często gorączkuje. Z czasem powiększają się węzły chłonne, spada poziom hemoglobiny we krwi, zauważalna jest niedokrwistość, podwyższone parametry nerkowe, czy wysoki poziom transaminaz wątrobowych. Niestety, sami nie jesteśmy w stanie wykryć wielu z tych dolegliwości. Dlatego jeśli nasz zwierzak od dłuższego czasu ma problemy zdrowotne, konieczna jest wizyta u weterynarza. Postępująca choroba daje coraz poważniejsze objawy. Dochodzi do hemoglobinurii –  w moczu, który przyjmuje brązowy kolor, pojawia się krew. Obecność kleszcza u kota, czy psa może prowadzić do poważnych powikłań. Choroba może być przyczyną problemów z układem nerwowym, oddechowym, a nawet doprowadzić do śmierci.

W przypadku boreliozy początkowe objawy są bardzo podobne: gorączka, osłabienie i brak apetytu. Później pojawia się zapalenie stawów i zwierzak zaczyna kuleć. Postępująca choroba może prowadzić do uszkodzenia nerek, układu nerwowego, serca i innych, ważnych narządów. Warto zapamiętać – borelioza i babeszjoza u psa, albo kota są poważnymi chorobami i nie wolno ich bagatelizować.

 

Ochrona przed kleszczami – jak chronić psy i koty przed kleszczami?

Co będzie najlepsze na kleszcze dla kota, a co dla psa? Na rynku istnieje wiele preparatów działających w podobny sposób. Ochrona przed kleszczami jest bowiem łatwiejszą sprawą niż leczenie boreliozy, czy babeszjozy.

  1. Obroża przeciw kleszczom – uwalnia ona substancje czynne wraz z wydzieliną, pochodzącą z gruczołów łojowych psa. Jeśli dojdzie do kontaktu kleszcza z tą mieszanką substancji – ginie on.
  2. Preparaty na kleszcze typu on-spot, które można kupić w tubce. Ich działanie jest długotrwałe – środek działa przez miesiąc.
  3. Spraye, tabletki i krople przeciw kleszczom.

Zawsze jednak podstawą powinno być regularne oglądanie sierści zwierzaka po spacerze i pozbywanie się ewentualnych kleszczy. Poleca się także szczepienie zwierzęcia – szczepionka unieszkodliwi pajęczaka, przerywając jego nosicielstwo.

kleszcz u kota kleszcz u psa
Źródło zdjęcia: “Kleszcz pasożytujący na kocie domowym” autorstwa Stiopa, licencja CC BY-SA 4.0.

Jak usunąć kleszcza? Kleszcz u psa, kleszcz u kota – co robić?

Kleszcz u kota, czy psa jest konieczny do usunięcia. W jednym jak i w drugim przypadku, schemat działania jest podobny. Jak usunąć kleszcza? Do tego celu może posłużyć nam pęseta, szczypce, albo specjalne lasso. Łapiemy kleszcza tuż przy skórze i wyciągamy, wykręcając go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Należy uważać, aby w ciele zwierzaka nie została główka pajęczaka. Oznaką wyciągnięcia całego kleszcza będzie również obecność wszystkich czterech par odnóży. Miejsce ukłucia warto zdezynfekować spirytusem, albo jodyną. Jeśli nie czujemy się na siłach i nie chcemy sami wyciągać kleszcza – powierzmy to zadanie weterynarzowi.

Kleszcz u kota i psa to zjawisko powszechne, ale mimo to nie warto narażać swojego pupila na skutki ukąszenia. Borelioza i babeszjoza to poważne choroby, dlatego sięgaj po specjalne preparaty na kleszcze, a w razie ukąszenia przez kleszcza, pamiętaj, że jego usunięcie jest obowiązkowe.

Czy oglądasz swojego pupila po każdym spacerze? Wiesz jak usunąć kleszcza? W jaki sposób przeciwdziałasz ukąszeniom przez te pajęczaki?

Zachęcamy do wypowiedzenia się na ten temat na naszym forum: Kleszcz u kota? Kleszcz u psa? Jak usunąć?

Komentarze
Podziel się!