jaki gołębnik wybrać
comment Add Comment
Opublikowane Ostatnia aktualizacja

Jaki gołębnik wybrać? Poradnik dla początkującego hodowcy gołębi

Zastanawiasz się, jaki gołębnik wybrać? Początkujący hodowca gołębi powinien zacząć od zdobycia podstawowej wiedzy na temat ptaków i niezbędnego wyposażenia ich siedlisk. Jest to szczególnie ważne, jeśli potrzebujemy gołębnika dla gołębi pocztowych. Dobry gołębnik to podstawowa rzecz, o jaką musisz się zatroszczyć, jeśli chcesz by ptaki były zdrowe i pozostały w dobrej kondycji fizycznej.

Typy gołębników – jaki gołębnik wybrać?

Wybranie odpowiedniego gołębnika i jego wyposażenie jest szczególnie ważne w przypadku hodowli gołębi pocztowych. Gołębnik słupkowy ma kształt walca, umieszczony jest na 3 – metrowym słupie, a jego daszek ma ostre zakończenie. Często wykorzystywany jest jako gołębnik ozdobny. Dookoła umieszczone są otwory, przez które gołębie wychodzą z gniazd na parapeciki. Ten gołębnik ma jednak sporo wad. Wymaga częstego czyszczenia, co w tym przypadku nie jest proste, ma małe cele i ciężko kontrolować w nim wysiadywanie jaj. Znacznie większe są z reguły gołębniki słupowe umieszczone na 4 – metrowym słupie. Można wejść do niego po dostawianych schodach. Wewnątrz podzielone są na pomieszczenia, a dodatkowo będąc na dużej wysokości skutecznie chroni on przed drapieżnikami. Gołębniki pawilonowe i strychowe zajmują piętro budynku lub strych. Ich wadą jest problem z niechcianymi myszami czy szczurami. Innym rozwiązaniem są gołębniki ogrodowe wolnostojące. Są to budynki niewielkich rozmiarów lub komórki. W suficie mają wyjście na dach pod wolierę, a jedna ściana podnoszona jest linką tak by gołębie mogły podrywać się do lotów. Gołębniki wolnostojące są chyba najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Wyposażenie gołębników – oświetlenie

Gołębnik możemy oświetlić światłem słonecznym lub sztucznym. Elektryczne oświetlenie musi zostać zainstalowane zgodnie z zaleceniami przeciwpożarowymi. Jeśli chodzi o naturalne oświetlenie to na 10 m2 podłogi musi przypadać przynajmniej 1 m2 okna. Najlepiej jest, gdy okna otwierają się do wewnątrz, wtedy wygodniej jest je myć. Drzwi natomiast powinny otwierać się na zewnątrz. Jeśli będziemy wchodzić do środka nie uszkodzimy gołębi, które usadowiły się tuż przy drzwiach. W przypadku wietrzenia pamiętaj, aby nie robić przeciągów. To niewskazane dla ptaków. Przydatnym wyposażeniem gołębników jest oświetlenie sztuczne, którego możemy używać zimą czy jesienią, ale tylko przez kilka godzin dziennie. Zbyt długie oświetlanie może być przyczyną przedwczesnego rozpoczęcia lub przedłużenia lęgów.

jaki gołębnik wybrać
Źródło zdjęcia

Wyposażenie gołębników – segmenty gniazdowe

Gołębnik ogrodowy czy strychowy… każdy musi być wyposażony w segmenty gniazdowe. Wykonane są one z desek lub płyt. Rozmiary gniazda to 35 – 40 cm (szerokość), 70 – 100 cm (długość), 35 – 60 cm (wysokość). Większe rozmiary podane są dla gołębi wyższych. Pamiętaj o podstawowych akcesoriach dla gołębi. Niezbędne są miski lęgowe zrobione z gipsu i trocin, plastiku albo papieru (te są jednorazowe). Wypełnia się je kijkami, sianem, trawą czy trocinami.

Jak zbudować gołębnik? Jaki gołębnik wybrać?

Chcesz wiedzieć jak samemu zbudować gołębnik? Jeśli myślisz o gołębniku dla gołębi pocztowych to w szczególności powinieneś pamiętać o paru kwestiach. Oto kilka zasad, których musisz się trzymać:

  1. Na każdą parę gołębi należy przeznaczyć 0,5 – 0.8 m2 podłogi.
  2. Wylot musi być w kierunku wschodnim lub południowo – wschodnim.
  3. W gołębniku nie powinno mieszkać więcej niż 20 par.
  4. Gdy budujesz gołębnik zrób to tak, by móc podzielić go na dwie części po zakończeniu lęgów, (jeśli budujesz dwa nie będzie to konieczne).
  5. Każdej parze trzeba wydzielić jedną celę gniazdową (wymiary podane są wyżej).
  6. Wysokość gołębnika to max 220cm.
  7. Odpowiednia wentylacja (zadbaj o to by krążenie powietrza nie powodowało przeciągów).
  8. Pamiętaj o dobrym oświetleniu.

Początkujący hodowca musi zapoznać się z niezbędnym wyposażeniem gołębnika. W innym przypadku nie będzie mógł stworzyć ptakom odpowiednich warunków do życia. Czy planujesz hodowle gołębi ozdobnych czy zabierasz się za budowanie gołębnika dla gołębi pocztowych – bez podstawowej wiedzy nie da się zrobić kolejnego kroku..

Chciałbyś mieć gołębnik ogrodowy, słupkowy czy strychowy? A może masz już własną hodowlę i chciałbyś się podzielić z nami cennymi radami?

Zachęcamy do dyskusji na naszym forum:
Pytanie o gołębnik: jaki wybrać, czym się różnią gołębniki

Komentarze
Podziel się!