transport zwierząt domowych
comment Add Comment
Opublikowane Ostatnia aktualizacja

Transport zwierząt domowych – jak podróżować ze zwierzętami?

Planując wyjazd, pewnie zastanawiasz się jak podróżować z psem, chomikiem czy kotem. Transport zwierząt domowych trzeba przemyśleć, ale jeśli zapoznasz się z kilkoma zasadami z pewnością zadbasz o komfort i bezpieczeństwo swojego pupila. Jak podróżować z kotem? Jak w praktyce wygląda podróżowanie ze zwierzęciem za granicę?

transport zwierząt domowych samochodem

Podróżowanie samochodem – bezpieczny transport zwierząt domowych

Jak podróżować z kotem czy innym czworonogiem? Przewożenie psa albo innego pupila w samochodzie wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków, dlatego transport zwierząt domowych podczas podróży samochodem warto zaplanować. Po pierwsze, pupil nie może chodzić luzem po samochodzie. Transport psa lub innego zwierzaka byłby wtedy zagrożeniem dla niego samego i pasażerów. Powinniśmy zaopatrzyć się w niezbyt ciasną klatkę do przewozu psa, kota, chomika, transporter lub szelki. Przewóz zwierząt w bagażniku to również dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku posiadania dużego czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zamykać bagażnika półką od góry – mogłoby to zestresować naszego pupila. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby nie przekarmiać zwierząt przed podróżą i w jej trakcie, zwłaszcza tych, które cierpią na chorobę lokomocyjną, ponieważ podróż może wywołać problemy z układem pokarmowym.

Zatem jak podróżować z psem lub kotem? Aby zapewnić komfort zwierzakowi i zmniejszyć jego poziom stresu, pamiętaj o częstych postojach – zatrzymuj się co 2-3 godziny. Daj czas pupilowi na załatwienie potrzeb fizjologicznych, zapewnij rozsądną ilość jedzenia, dostęp do wody i możliwość krótkiego spaceru. Jeśli wysiadasz z samochodu, nie zostawiaj zwierzaka samego. Jeżeli musisz to zrobić, zatroszcz się, by trwało to tylko chwilę. Przez ten czas jednak zwierzę musi mieć dostęp do wody i odpowiednią wentylację. Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj pupila samego w szczelnie zamkniętym samochodzie. Wysoka temperatura może być dla niego śmiertelnym zagrożeniem.

jak podróżować ze zwierzęciem na promie

Transport zwierząt domowych samolotem, pociągiem, promem – musisz zastosować się do regulaminu

Jak podróżować z psem czy innym pupilem samolotem? Na ogół nie ma problemu z transportem zwierząt domowych podczas lotu. Jest jednak kilka reguł, których należy przestrzegać. Po pierwsze, możesz zabrać ze sobą ograniczoną ilość zwierząt. Aby mieć pewność, że znajdzie się miejsce dla Twojego pupila, musisz zgłosić, że chciałbyś zabrać ze sobą zwierzaka. Warto zrobić to przynajmniej 48 godzin przed podróżą. Przewóz zwierząt samolotem może odbywać się na trzy sposoby: na pokładzie samolotu w pojemniku, w luku bagażowym lub w luku bagażowym jako cargo. Niezbędne jest posiadanie aktualnej książeczki szczepień przeciwko nosówce lub wściekliźnie. Dodatkowo trzeba mieć zaświadczenie od weterynarza o stanie zdrowia zwierzaka.

Jak podróżować z kotem, psem, chomikiem, szynszylą,… pociągiem? Możesz mieć klatkę/ kosz (w przypadku kotów, ptaków, gryzoni) lub transportować zwierzę domowe luzem (psa). Zwierzak nie może jednak siedzieć na miejscach dla pasażerów ani dawać im powodów do stresu, czy strachu. Jeśli pupil nie mieści się w pojemniku – konieczne będzie kupienie dla niego osobnego biletu. Warto także zaopatrzyć się w kaganiec i smycz dla psa. W przypadku transportu zwierząt domowych promem należy kupić odpowiednią kartę wstępu na pokład.

podróżowanie ze zwierzęciem za granicę

Podróżowanie ze zwierzęciem za granicę – lista krajów, do których można pojechać ze zwierzęciem

Przede wszystkim swobodnie możesz podróżować po obszarze Unii Europejskiej, czyli po krajach takich jak Bułgaria, Czechy, Dania (także Wyspy Owcze), Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Portugalia (także Azory, Madeira), Rumunia, Słowacja, Hiszpania (także Baleary, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta, Melilla), Szwecja, Polska, Belgia, Cypr, Wielka Brytania (także Gibraltar), Włochy, Słowenia, Austria, Holandia.

Kraje w Europie poza UE, do których możesz podróżować ze zwierzęciem: Andora, Bośnia i Hercegowina, Szwajcaria, Norwegia, Monako, Liechtenstein, Chorwacja, Islandia, Watykan.

O tym trzeba pamiętać:

  1. Należy posiadać ważne wyniki badania krwi zwierzęcia, jeśli podróżujemy do Wielkiej Brytanii.
  2. Na 48-120 godzin, zwierzę powinno zostać odrobaczone i zaszczepione przeciw kleszczom (podróże do Malty, Irlandii), a także musi posiadać mikroczip, zgodny z odpowiednimi standardami ISO lub tatuaż.
  3. Do większości krajów nie można wwozić zwierząt poniżej 3 miesiąca życia.
  4. Zwierzę musi być zaszczepione przeciw wściekliźnie i posiadać paszport wydany przez weterynarza.

Nawet podróżowanie ze zwierzęciem za granicę może być bezpieczne i przyjemne. Przed każdym wyjazdem sprawdź dokładnie, jakie warunki musisz spełnić, aby móc zabrać swojego pupila w podróż. Bez względu na to, gdzie i jakim środkiem transportu zamierzasz jechać, zapewnij zwierzęciu świeżą wodę, a w okresie letnim nie zamykaj go w samochodzie.

Często podróżujesz ze swoim zwierzęciem?

Dołącz do dyskusji na naszym forum!
Wątek o podróżowaniu ze zwierzętami.

 

Komentarze
Podziel się!