Chomiki i inne gryzonie

Chomik w ciąży

Ten temat zawiera 3 odpowiedzi, ma 4 głosy i był aktualizowany ostatnio przez  janek8898 1 mies., 2 tygodni temu.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (4 razem)
  • Autor
    Wpisy

nataliamocarz
    Uczestnik
    • Bywalec

Dwa tygodnie temu kupiłam córce chomika syryjskiego…. Jak się okazało Mini (tak się nazywa) była w ciąży i urodziła młode. Jestem wściekła. Jak mogli sprzedać mi chomika w ciąży? Co powinnam zrobić z małymi? Gdzie je oddać?
    Dodam, że nie wiem ile ich jest. Myślałam, że Mini jest chora, siedziała długi czas w swoim domku. Kiedy z niego wyszła, wyraźnie zeszczuplała, a ja zauważyłam nowe żyjątka w środku. Nie chciałam jej niepokoić więc nawet nie patrzyłam do środka… nie wiem ile ich jest i nie wiem czy wszystko z nimi ok… Co jeśli któreś z nich jest martwe? Jak to sprawdzić? Czy powinnam odseparować młode od matki? Czytałam, że czasami samica zjada potomstwo.

dkwolik
    Uczestnik
    • Początkujący

Niestety tak często bywa, że w sklepach zoologicznych doprowadza się do licznych mnogich ciąż. Co gorsza istnieje duże prawdopodobieństwo, że pokrył ją ktoś z rodziny – brat czy ojciec co może spowodować, że małe urodzą się z licznymi nieprawidłowościami i chorobami. Jeśli minęło około 6-12 h zajrzyj do środka. Wybaw samiczkę ze środka jakimś smakołykiem i w tym czasie policz maleństwa. Nie martw się – jeśli któreś z nich byłoby martwe samiczka zje je, aby zapobiec skażeniu gniazda.
    W żadnym wypadku nie dotykaj pozostałych… Jeśli samiczka poczuje innych zapach może je odrzucić.

wolna12
    Uczestnik
    • Bywalec

Dokładnie! Pod żadnym pozorem nie dotykaj młodych. Powinny być z matką około 28 dni. Na ręcę możesz wziąć je dopiero wtedy kiedy zacznną same pewnie chodzić i będą miały otwarte oczy. Pamiętaj, że musisz odpowiednio zabezpieczyć klatkę, żeby młode nie zrobiły sobie krzywdy. Wyjmij kołowrotek, zabezpiecz schodki, usuń ostre elementy. Dbaj o samiczkę. Musi lepiej jeść, potrzebuje dużo białka – gotowane jajko, chudy ser biały, gotowana pierś z kurczaka – daj jej wszystko co najlepsze. Ważne jest to, aby miala stały dostęp do wody, której bardzo potrzebuje.. Niestety samiczki w tym okresie są nerwowe i zdarza się, że zjadają swoje potomstwo. Ale absolutnie nie oddzielaj matki od dzieci. Bez niej umrą…

janek8898
    Uczestnik
    • Bywalec

Moim zdaniem powinnaś odseparować od niej swoją córkę i inne dzieci. Nie można do niej zaglądać, nie można jej niepokoić. Małe dzieci często tego nie rozumiejąm czego konsekwencją jest kanibalizm chomików. Samiczka nie powinna się stresować.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (4 razem)

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.