Psy

Czy warto kupić psa z domowej hodowli?

Ten temat zawiera 3 odpowiedzi, ma 4 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe nataliamocarz nataliamocarz 3 tygodni, 6 dni temu.

Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (4 razem)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe lagoda870
    lagoda870
    Uczestnik
    • Bywalec

Mam dylemat… Chce kupić rasowego psa – Goldena. To moje marzenie. Jak jednak wiadomo takie psy są bardzo drogie – jeśli chciałabym kupić go ze sprawdzonej hodowli. Po prosu mnie nie stać. Pojawiła się ostatnio szansa zakupu psa od ludzi, którzy mają mini domową hodowle… Pies nie ma rodowodu, ale jest dużo tańszy… Proszę o opinie.

Zdjęcie profilowe ojeja
    ojeja
    Uczestnik
    • Bywalec

mimo iż pies którego chcesz kupić, jest goldenem, to jednak nim nie jest. Jest psem w typie rasy, czyli (bez obrazy) zwykłym kundelkiem. Kupując takiego psa, nie wiesz tak naprawdę, co kupujesz. Nie wiesz czy w przyszłości pies nie będzie chorował, i to co wydasz na weterynarza, może okazać się ceną jaką wydała byś na psa rasowego.  Zapewne wiesz, że od 2012 r jest zakaz sprzedawania psów nierasowych (czyli takich które nie mają udokumentowanego pochodzenia – metryki/rodowodu). Nawet jeśli wyglądają jak rasowe. Możesz popytać w hodowlach o psy, tzw. “pety”. To są psiaki które mają metrykę, ale ze względu na jakiś defekt (który zawsze jest zaznaczony w metryce i wpisany w książeczkę psa). Może to być np. dłuższa sierść, inny niż we wzorcu kolor, dłuższy lub krótszy ogon. Takie psy jak najbardziej dostają metrykę na podstawie której można wyrobić rodowód. Ale te psy nie nadają się np. na wystawę a jedynie jako psy domowe –  “na kolanka”

Zdjęcie profilowe WioLka34
    WioLka34
    Uczestnik
    • Bywalec

To prawda, że nawet w dobrej hodowli można kupić pieska z rodowodem taniej. Np. gdy piesek jest mały i już widać, że będzie miał na przykład nieprawidłowy zgryz i nie będzie mógł uczestniczyć w wystawach, to będzie sprzedany po niższej cenie. Pies będzie tak samo ładny i będzie miał taki sam charakter jak inne, a ten “defekt” nie będzie tak naprawdę widoczny dla ludzi, którzy się na tym nie znają. A jak już kupisz szczeniaka, to od razu przestrzegam przed kupowaniem złej karmy dla pieska – najtańszej z supermarketu. Taka karma nie jest zdrowa i piesek może mieć po niej problemy z brzuszkiem. Zawsze wybierać karmy, które mają bardzo dobry skład i dużo składników mięsnych. Polecam np. taką: https://www.keko.pl/firm-pol-1440589267-Acana.html Trzymam kciuki żeby udało się kupić dobrego Goldenka. Sama mam takiego psiaka i jest on wspaniałym przyjacielem bez którego nie wyobrażam sobie życia 🙂

Zdjęcie profilowe nataliamocarz
    nataliamocarz
    Uczestnik
    • Bywalec

Domowa pseudohodowla psów moim zdaniem nie jest taka zła. Ludzie chcą dorobić soie na boku. Z pewnością pies nie ma metryki, nie dostaniesz potwierdzenia zakupu. To taki półśrodek – kundel w typie rasy. Oczywiście nie będziesz mógł z tym psem jeździć na wystawy, nie masz też pewności, że nie ma żadnej wady genetycznej. Nie daj sobie wcisnąć bajek: że za rodowod trzeba zapłacić, że pies rasowy ale „niewystawowy”, że metrykę ktoś dośle Ci pocztą. Pies bez rodowodu to nie pies rasowy, ale kundel, mieszaniec. Taka prawda. Jednak ja absolutnie nie widzę w tym nic złego. Na pewno zaraz odezwie się pełno oburzonych „profesjonalnych hodowców”, którzy będą mieli inne zdanie na ten temat :)!

• Odpowiedź ta została zmodyfikowana 3 tygodni, 6 dni temu przez Zdjęcie profilowe nataliamocarz nataliamocarz.
Oglądasz 4 wpisy - 1 z 4 (4 razem)

Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.